A+ A A-

Δημήτρης Ζλατιλίδης: "Είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας"

Rate this item
(0 votes)
"H Kηφισιά κέρδισε δίκαια. Εμείς είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας" ανέφερε ο προπονητής του ΟΦΗ, Δημήτρης Ζλατιλίδης, μετά την ήττα με 3-1 σετ στο Ζηρίνειο.
Ο τεχνικός του ΟΦΗ, στην συνέντευξη τύπου, μετά το παιχνίδι, ανέφερε ότι «συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη δίκαιη νίκη της. Εμείς απόψε είχαμε δύο αγωνιστικά πρόσωπα και είχαμε «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή μας. Στην αρχή δεν προβληματίσαμε την Κηφισιά στην υποδοχή και στο side out. Στο πρώτο σετ καταφέραμε να φτάσουμε στο 24-24 όμως δεν μπορέσαμε να το κατακτήσουμε. Στο δεύτερο σετ δείξαμε κακό αγωνιστικό πρόσωπο,ενώ στο τρίτο παίξαμε συγκεντρωμένα και το πήραμε, καθώς πιέσαμε στο σερβίς. Στο τέταρτο σετ είχαμε κενά στην απόδοσή μας. Πλέον κοιτάμε τη συνέχεια, για να υλοποιήσουμε τον στόχο μας».
Ο αρχηγός του ΟΦΗ, Γιάννης Ρουμελιωτάκης ανέφερε ότι «το Ζηρίνειο είναι μία δυνατή έδρα. Δεν καταφέραμε να πιάσουμε την απόδοση που θέλαμε για να πάρουμε κάτι καλό από το παιχνίδι. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».
Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Είναι ένα παιχνίδι που μας έδωσε ουσιαστικά 6 πόντους και μάλιστα σε μία κρίσιμη συγκυρία λόγω της διακοπής. Δεν είχαμε ρυθμό κάτι που είναι λογικό. Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι στο side out και στην αντεπίθεση στα τελειώματα των σετ. Έχουμε μπροστά μας κρίσιμους αγώνες και κοιτάμε τη συνέχεια».
Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Καπέλλας δήλωσε: «Στα τελειώματα των σετ ήμασταν πιο ψυχραιμοι και συγκεντρωμένοι. Υπήρχε νευρικότητα στο παιχνίδι, ενώ οι ομάδες δεν είχαν ρυθμό. Ξέραμε ότι ο ΟΦΗ είναι καλή ομάδα, όμως καταφέραμε και πήραμε το τρίποντο».
Η εικόνα του αγώνα
Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ από τους Μπάιερς και Ντε Πρα «έτρεξε» ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9 στο 1ο σετ. Η διαφορά μειώθηκε στο -1 (23-22) μετά από μπλοκ του Τσούλαφιτς στον Μπατατζίμ, αλλά ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά (24-22). Το μπλοκ του ΟΦΗ σταμάτησε τον Παλέντζα διαμορφώνοντας το 24-23, ενώ στο δεύτερο σετ μπολ ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ για το 24-24. Ο Μπατατζιμ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε σετ μπολ 25-24. Στην επόμενη φάση ο Μπάιες με μπλοκ στον Σαρικεϊσογλου διαμόρφωσε το 26-24.
Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ και με μπλοκ του Μπάση και άσος του Σπυριούνη έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (7-2). Η Κηφισιά συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έφτασε στο +7 (10-3) μετά από φιλέ του Ρουμελιωτάκη σε επίθεση. Η διαφορά συντηρήθηκε και η Κηφισιά έφτασε άνετα στο 25-21  με πλασέ του Μπάση.
 Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο στο 3ο σετ. «Έσπασαν» μπάλες ενώ με άσο του Καράμπαλι προηγήθηκαν 5-3. Με μπλοκ του Σαρικεΐσογλου στον Ντε Πρα το η διαφορά πήγε στο +4 για τον ΟΦΗ (7-11). Το τάιμ άουτ του Ζαλμά αφύπνησε τους παίκτες του που ισοφάρισαν 12-12 αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Καρατζά και τα λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 15-12. Με τον Ρουμελιωτάκη να «πληγώνει» την υποδοχή της παλιάς του ομάδας ο ΟΦΗ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 23-15. Με επίθεση του Σαρικεϊσογλου έγινε το 25-16 και ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 σετ.
Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» τη νίκη και πιέζοντας στο σερβίς με τον Μπάση προηγήθηκε 7-4. Οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικούς πόντους τους Σαρικεϊσογλου έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, ενώ στη φάση του αγώνα ο Ντε Πρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά 13-12. Με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη στο σερβίς να παίρνει δύο συνεχόμενους άσους και δύο έμεσους η Κηφισιά πήρε σημαντικό προβάδισμα 16-12 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ο ΟΦΗ πίεσε για την ανατροπή όμως η Κηφισιά άντεξε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Κολτσιάκης με επίθεση διαμόρφωσε το 22-17, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπατατζίμ έδωσε εξαπλό ματς μπολ 24-18, ο Τσούλαφιτς «έσβησε» το πρώτο με επίθεση, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με επίθεση του Μπάση (25-19).
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας,
Παρατηρητής: Ράπτης,
Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης Στ.,
Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.