A+ A A-

Εσπασαν καρδιές στο ΒΑΚ: Πήρε τον πολύτιμο πόντο, μπορούσε και τη νίκη ο ΟΦΗ (2-3)

Rate this item
(0 votes)

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του βόλει, που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, ο ΟΦΗ πήρε τον βαθμό στο επαρχιακό ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου (ηττήθηκε με 3-2 στο ται-μπρέικ), αλλά κέρδισε το χειροκρότημα και τις εντυπώσεις για την εκπληκτική εμφάνιση που έκανε.
Ο ΟΦΗ έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο, έδωσε τον καλύτερο του εαυτό.
Πήρε τον ένα βαθμό, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συνεχίζει την προσπάθεια του.
Καθοριστικό στην έκβαση του αγώνα, ήταν το δεύτερο σετ, το οποιο αν έπαιρνε ο ΟΦΗ, ίσως η έκβαση του αγώνα, ήταν διαφορετική.
Το σετ κρίθηκε τελικά στον 28-30, και στην κυριολεξία έσπασαν καρδιές!
Ισως αν ήταν πιο συγκεντρωμένος στο ται-μπρέικ, θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αλλά τελικά έμεινε με τον ένα βαθμό, που είναι πολύτιμος.
Ο ΟΦΗ με την εμφάνιση του πάντως, έδειξε, ότι γίνεται ολοένα και καλύτερος.
Οι παίκτες του ΟΦΗ, αφιέρωσαν την προσπάθεια που έκαναν στον συμπαίκτη τους, Παρασκευά Τσέλιο, ο οποίος έχασε τον πατέρα του μέσα στην εβδομάδα, ήταν στον πάγκο,λ αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Δημήτρη Ζλατιλίδη.
Ο ΟΦΗ πήρε το πρώτο σετ, κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση με 25-22.
Στο δεύτερο, είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, αλλά το έχασε με 28-30.
Τι τρίτο σετ ανήκε στην Σύρο με 18-25.
Ο ΟΦΗ επανήλθε και με σπουδαία εμφάνιση στο τέταρτο σετ, ισοφάρισε σε 2-2 (25-20).
Όλα κρίθηκαν στο ται-μπρέικ, όπου ο Φοίνικας, ξεκίνησε με 4-10 και το καθάρισε σχετικά εύκολα με 15-8.

Τα σετ: 25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 8-15.

ΟΦΗ (Zλατιλίδης): Moνιάκης, Ρουμελιωτάκης 16, Στοροζίλοφ 1, Κομητουδης, Κοσκινάς, Γκαράς, Καρατζάς 9, Καραμπαλί 17, Σαρικείσογλου 9, Τσούλαφιτς 26.