A+ A A-
Super User

Super User

Εκλεισε με 7 νίκες τον πρώτο γύρο το μπάσκετ του ΟΦΗ

Στο +3 απο τη ζώνη του υποβιβασμού στην Β' Εθνική μπάσκετ, βρίσκεται πλέον ο ΟΦΗ, μετά τη νίκη του επί του Δούκα με 74-49 στο κλειστό γυμναστήριο στα Δυο Αοράκια.
Η λήξη του πρώτου γύρου, βρίσκει τον ΟΦΗ στην 12η θέση και ο στόχος είναι να πάει όσο πιο ψηλά γίνεται.
7 νίκες και 8 ήττες (22 β) ο απολογισμός του ΟΦΗ στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.
Ο τεχνικός του ΟΦΗ Βασίλης Ράλλης, ανέφερε μετά το παιχνίδι με τον Δούκα ότι  "δεν ήμασταν σοβαροί στο πρώτο ημίχρονο γιατί έπρεπε να έχουμε μεγαλύτερη διαφορά. Νομίζω επαναπαυτήκαμε και δείξαμε κακή νοοτροπία. Αυτό είναι κάτι που δεν πρέπει να επαναληφθεί γιατί με όποια ομάδα και αν παίζεις πρέπει να κερδίζεις μέσα στο γήπεδο. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε πάρα πολύ καλά ειδικά στο αμυντικό κομμάτι όπου δεχθήκαμε μόνο 16 πόντους. Μπήκαμε πιο αποφασισμένοι απλά νομίζω ότι με όλες τις ομάδες θα πρέπει να έχουμε τον ίδιο βαθμό συγκέντρωσης".
Για την συγκομιδή του ΟΦΗ στον πρώτο γύρο και αν μπορούσε να ήταν καλύτερη, υπογράμμισε πως  "ναι, πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε δύο νίκες ακόμη τουλάχιστον αλλά δεν πρεπει να ξεχνάμε ότι είμαστε μια ομάδα που προσαρμοζόμαστε στην κατηγορία. Μπορεί κάποιες ομάδες που είναι ισχυρές να μην έχουνε το ρόστερ που έχουμε εμείς αλλά έχουν την εμπειρία της κατηγορίας. Δεν είναι εύκολος ο στόχος το να τερματίσουμε το όσο πιο ψηλά μπορούμε. Έχουμε μια απειρία σαν ομάδα και όχι ο καθένας ξεχωριστά και νομίζω ότι στο δεύτερο γύρο θα πάμε καλύτερα γιατί έχουμε δει πλέον όλες τις ομάδες και έχουμε και ένα πιο βατό πρόγραμμα με περισσότερα ματς στην έδρα μας. Θέλω αρχής γενομένης από το επόμενο ματς του πρώτου γύρου που είναι στο ΒΑΚ με τον Έσπερο να δείξουμε ένα ακόμα καλύτερο πρόσωπο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα μας στον πρώτο γύρο αλλά θέλουμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία για να δούμε που μπορεί να βαδίσει η ομάδα".
Ο Νίκος Μποχωρίδης με τη σειρά του δήλωσε ότι "δεν θα έλεγα ότι είμασταν χαλαροί στο πρώτο μέρος απλά προσπαθήσαμε να ρίξουμε λίγο τον ρυθμό χωρίς λόγο και πήγαμε να κάνουμε αυτό το λάθος. Ευτυχώς στο ημίχρονο το συζητήσαμε και διορθώσαμε την εικόνα. Όσο για τον απολογισμό του πρώτου γύρου 1 με 2 νίκες παραπάνω θα μπορούσαμε να τις είχαμε κάνει σε ματς που αδικήσαμε εμείς τους εαυτούς μας. Στο δεύτερο γύρο το πρόγραμμα είναι πιο ευνοϊκό και από την άλλη έχουμε δέσει καλύτερα. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι, αλλά δεν είμαστε και δυσαρεστημένοι από αυτά που πετύχαμε στον πρώτο γύρο γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα".
Για το  επόμενο παιχνίδι με τον Έσπερο που θα γίνει στο Κλειστό του ΒΑΚ, λόγω αγώνων για το Ζίου Ζίτσου στα Δυο Αοράκια  είπε ότι  "ήδη έχουμε μια νίκη σε αυτό το γήπεδο απέναντι σε μια καλή ομάδα και πιστεύω ότι αυτό το γήπεδο μπορεί να μας βοηθήσει αν έχει και αρκετό κόσμο όπως σήμερα. Ελπίζω να μας φέρει γούρι το ΒΑΚ γιατί παίζουμε με μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και ελπίζουμε να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών."

Πρόκριση του ΟΦΗ στην Β' φάση Νέων Ανδρών

Στην Β' φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, προκρίθηκε ο ΟΦΗ, μετά τους αγώνες της Α' φάσης που έγιναν το Σαββατοκύριακο (18-19/1) στον όμιλο Κρήτης. Οι ομάδες που προκρίθηκαν είναι οι ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΝΟ Χανίων και ΟΦΗ. Η Β' φάση του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί 6-8 Μαρτίου. Η κλήρωση της Β' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου στις 11.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.
5. ΝΟ Ρεθύμνου 0

Οι 26 ομάδες που θα μετάσχουν στη Β' φάση (6-8/3) είναι οι: ΝΟ Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ (από τον Όμιλο Κρήτης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας).

Εύκολη νίκη για το μπάσκετ του ΟΦΗ

Με μια εύκολη νίκη έκλεισε για το μπάσκετ του ΟΦΗ, ο πρώτος γύρος της Β' Εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη, κέρδισε εύκολα τον Δούκα με 74-49 στα Δυο Αοράκια και συνεχίζει την πορεία της, έχοντας μια απόσταση ασφαλείας, απο τις ομάδες που βρίσκονται κάτω απο τη ζώνη.

Ο ΟΦΗ δεν αντιμετώπισε ιδαίτερα προβλήματα στο παιχνίδι και με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης  μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους φίλους της ομάδας, καθώς ο όμιλος "Παπαδόκωστας" χόρεψε παραδοσιακούς χορούς.

Ο Μπουμπάρης με 25π και ο Μποχωρίδης με 18 ήταν τα πρώτα "βιολιά" της νίκης του ΟΦΗ.

Τα δεκάλεπτα: Α' 22-13, Β' 34-33, Γ' 57-37, Δ' 74-49
Διαιτητές: Καρακάσης-Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος
ΟΦΗ (Ράλλης): Μαλλιαράκης 2, Καραδολάμης 8, Αγαπιάδης 8 (1), Τασιούδης 2, Μποχωρίδης 18 (2), Κριθινάκης 5 (1), Λιανός 4 (1), Πάλλης 2, Καραθωμάς 5, Μπουμπάρης 25.
Δούκας (Αγγέλου): Σεριένκο, Τζελαλης, Ζαραϊδώνης 10, Γκίνης 5 (1), Ζαρκαδούλας 7 (1), Μαράντος 7, Τζένης 12, Αρσενικός, Σακελλαρίου 4.

Δημήτρης Ζλατιλίδης: "Είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας"

"H Kηφισιά κέρδισε δίκαια. Εμείς είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας" ανέφερε ο προπονητής του ΟΦΗ, Δημήτρης Ζλατιλίδης, μετά την ήττα με 3-1 σετ στο Ζηρίνειο.
Ο τεχνικός του ΟΦΗ, στην συνέντευξη τύπου, μετά το παιχνίδι, ανέφερε ότι «συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη δίκαιη νίκη της. Εμείς απόψε είχαμε δύο αγωνιστικά πρόσωπα και είχαμε «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή μας. Στην αρχή δεν προβληματίσαμε την Κηφισιά στην υποδοχή και στο side out. Στο πρώτο σετ καταφέραμε να φτάσουμε στο 24-24 όμως δεν μπορέσαμε να το κατακτήσουμε. Στο δεύτερο σετ δείξαμε κακό αγωνιστικό πρόσωπο,ενώ στο τρίτο παίξαμε συγκεντρωμένα και το πήραμε, καθώς πιέσαμε στο σερβίς. Στο τέταρτο σετ είχαμε κενά στην απόδοσή μας. Πλέον κοιτάμε τη συνέχεια, για να υλοποιήσουμε τον στόχο μας».
Ο αρχηγός του ΟΦΗ, Γιάννης Ρουμελιωτάκης ανέφερε ότι «το Ζηρίνειο είναι μία δυνατή έδρα. Δεν καταφέραμε να πιάσουμε την απόδοση που θέλαμε για να πάρουμε κάτι καλό από το παιχνίδι. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».
Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Είναι ένα παιχνίδι που μας έδωσε ουσιαστικά 6 πόντους και μάλιστα σε μία κρίσιμη συγκυρία λόγω της διακοπής. Δεν είχαμε ρυθμό κάτι που είναι λογικό. Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι στο side out και στην αντεπίθεση στα τελειώματα των σετ. Έχουμε μπροστά μας κρίσιμους αγώνες και κοιτάμε τη συνέχεια».
Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Καπέλλας δήλωσε: «Στα τελειώματα των σετ ήμασταν πιο ψυχραιμοι και συγκεντρωμένοι. Υπήρχε νευρικότητα στο παιχνίδι, ενώ οι ομάδες δεν είχαν ρυθμό. Ξέραμε ότι ο ΟΦΗ είναι καλή ομάδα, όμως καταφέραμε και πήραμε το τρίποντο».
Η εικόνα του αγώνα
Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ από τους Μπάιερς και Ντε Πρα «έτρεξε» ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9 στο 1ο σετ. Η διαφορά μειώθηκε στο -1 (23-22) μετά από μπλοκ του Τσούλαφιτς στον Μπατατζίμ, αλλά ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά (24-22). Το μπλοκ του ΟΦΗ σταμάτησε τον Παλέντζα διαμορφώνοντας το 24-23, ενώ στο δεύτερο σετ μπολ ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ για το 24-24. Ο Μπατατζιμ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε σετ μπολ 25-24. Στην επόμενη φάση ο Μπάιες με μπλοκ στον Σαρικεϊσογλου διαμόρφωσε το 26-24.
Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ και με μπλοκ του Μπάση και άσος του Σπυριούνη έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (7-2). Η Κηφισιά συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έφτασε στο +7 (10-3) μετά από φιλέ του Ρουμελιωτάκη σε επίθεση. Η διαφορά συντηρήθηκε και η Κηφισιά έφτασε άνετα στο 25-21  με πλασέ του Μπάση.
 Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο στο 3ο σετ. «Έσπασαν» μπάλες ενώ με άσο του Καράμπαλι προηγήθηκαν 5-3. Με μπλοκ του Σαρικεΐσογλου στον Ντε Πρα το η διαφορά πήγε στο +4 για τον ΟΦΗ (7-11). Το τάιμ άουτ του Ζαλμά αφύπνησε τους παίκτες του που ισοφάρισαν 12-12 αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Καρατζά και τα λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 15-12. Με τον Ρουμελιωτάκη να «πληγώνει» την υποδοχή της παλιάς του ομάδας ο ΟΦΗ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 23-15. Με επίθεση του Σαρικεϊσογλου έγινε το 25-16 και ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 σετ.
Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» τη νίκη και πιέζοντας στο σερβίς με τον Μπάση προηγήθηκε 7-4. Οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικούς πόντους τους Σαρικεϊσογλου έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, ενώ στη φάση του αγώνα ο Ντε Πρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά 13-12. Με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη στο σερβίς να παίρνει δύο συνεχόμενους άσους και δύο έμεσους η Κηφισιά πήρε σημαντικό προβάδισμα 16-12 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ο ΟΦΗ πίεσε για την ανατροπή όμως η Κηφισιά άντεξε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Κολτσιάκης με επίθεση διαμόρφωσε το 22-17, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπατατζίμ έδωσε εξαπλό ματς μπολ 24-18, ο Τσούλαφιτς «έσβησε» το πρώτο με επίθεση, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με επίθεση του Μπάση (25-19).
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας,
Παρατηρητής: Ράπτης,
Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης Στ.,
Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.